XX  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Kadir Suresi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
FORUM SAHİBİ
FORUM SAHİBİ
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 255
Yaş : 34
Nerden : ist
Kayıt tarihi : 05/08/07

MesajKonu: Kadir Suresi   Paz 31 Ağus. 2008 - 9:51MANASI


1 (Hakkaâ Biz, onu (Kur'ân-i Kerim'i) Kadir Gecesi (Levh-i Mahfûz'dan dünyâ semâsına) inzal ettik. )Kadir Gecesi, senenin içinde bir gecedir. Hangi gece olduğu beyân buyurulmamıştır. Ekser ulemâ: «Kur'ân'm Ramazan'da nü­zulü mansüs olduğundan, Ramazan gecesinden biridir» demişler­dir. Fakat hangisi olduğu tayın edilmemiştir.

Birçokları, Ramazan'ın son on gününün gecelerinden biri ol­duğuna kaail olmuşlardır. İmâm Şafiî, «Yirmi üçüncü gece olması me'mûldür.» der. İmânı A'zam Ebû Hanîfe (Rahmetullahi Aleyh) de: «Yirmi yedinci gece olduğunu ümid ederim»; demiştir, Cum-hûr'un kavli de, budur2 (Kadir Gecesi (nin o büyük fazl-u şerefi) ni sana bildiren nedir? )3 (Kadir Gecesi (içinde Kadir Gecesi olmayan) bin aydan hayırlıdır. )O gece edilen ibâdet ve tâatin hayır ve sevabına son yoktur.

Bu gece, mahzâ Allah Teâlâ'mn Muhammed (sallallahü aley­hi ve sellem) ve ümmetine bir fazlı, bir ihsanıdır.

Rivayet edildiğine göre, Hazret-i Peygamber sallallahü aleyhi Ve sellem bir gün, İsrâîloğullarmdan bin ay Allah yolunda silâhını omuzundan indirmiyen bir kimseden bahsetmişti. Ashâb (Radiyal-lahü teâlâ anhüm): «Bizim ömrümüzün bu sevaba nail olmaya ta­hammülü yok.» diyerek mahzun olmuşlardı. Allah Teâlâ da, bu sûreyi inzal buyurdu. (îbn-i Münzir, İbn-i Ebi Hatim, Beyhakî, Mücâhid).

Bu suretle, bir gecelik ibâdet ve tâat, bu ümmet İçin, bin ay­lık ibâdet ve tâate muâdil tutulmuştur.4, 5 ( O gece Melekler ve Rûh, Rablerinin izniyle, her emr için, (yere veya dünyâ semâsına) iner de iner. O gece, tâ fecrin tu-lûuna değin bir selâmdır. (O gece Allah Teâlâ, selâmetten gayri bir şey takdir etmez).Kadir Gecesinde dua etmek mesnûndur. Zîrâ icabet vakitlerin­den biridir. Hazret-i Âişe (R. Anhâ) şöyle demiştir:

«Dedim ki, yâ Resûlallah! Kadir Gecesine rastlarsam ne dua edeyim? Buyurdu ki: Allahümme inneke afüvvün tühibbül'afve fa'fü anniy (Allah'ım! Şübhe yok ki, Sen çok afvedicisin. Afvı se­versin. O, hâlde, beni afvet,) de.»

Süfyan Sevri, «O gece duâ ve istiğfar etmek, namazdan sevim­lidir. Kur'ân okuyup sonra duâ etmek daha güzeldir. Resûl-ü Ek­rem sallallahü aleyhi ve sellem, Ramazan geceleri cehdile çalışır, ve tertil ile Kur'ân okurdu. Rahmet âyeti geçtikçe ister, azâb âyeti geçtikçe fieavvüz ederdi.» demiştir.

ibn-i Receb de: «En mükemmeli, namaz, kırâet, duâ, tefekkür beynini cemetmektir. Aleyhissalâtü vesselam, bunların hepsini yapardı. Bilhassa son on günde daha ziyâde yapardı.» der.

Beyheki, îbn-i Mâlik (R.A.)'den şöyle rivayet etmiştir:

«Resûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem, kim Ramazan çıkın­caya kadar, Akşam ve Yatsı Namazlarını cemâatle kılarsa, Kadir Gecesinden daha çok haz ve nasîb alır, buyurmuşlardır.»

Diğer bir hadîs-i şerifde de:

«Kadir Gecesi, Yatsı Namazında cemâatte hazır bulunan, on­dan nasibini almış olur.» buyurulmuştur
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://munteha.yetkin-forum.com
 
Kadir Suresi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: MuntehaForum :: Kısa Sûreler ve Duâlar-
Buraya geçin: